Google Chrome Kritik AçıkGoogle Chrome Kritik Açık – Güncellemenizi Şimdi Yapın

 

 

 

Google Chrome, Google tarafından geliştirilen ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Eylül 2008'de Microsoft Windows sürümü yayımlanmış; daha sonra Linux, macOS, iOS ve Android sürümleri de geliştirilmiştir. Google, Chrome'un kaynak kodlarının büyük kısmını Chromium adlı açık kaynak projesi kapsamında paylaşmaktadır.

 

“Google" artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.  Hemen hemen her gün “Google’a soralım”, “Google’layalım” repliklerini kullanarak aklımıza takılan sorulara yanıtlar bulmaya çalışıyoruz.

 

Peki kullandığımız bu uygulamalar ne kadar güvenilir? Güvenlik tarafında, günlük bilgisayar kullanıcılarının maalesef çok fazla alternatifi olmuyor.

 

Bilgisayarlara indirilen her uygulamanın işletim sistemi ile bire bir iletişimde olduğu bilinmelidir. Bu da demek oluyor ki uygulamalar bilgisayarlara doğrudan erişime sahiptir.

 

Kullanılan uygulamanın yasal olmadığı durumlarda, uygulamanın kurulu olduğu bilgisayar, uygulama sağlayıcısı tarafından kontrol edilebilir bir duruma gelmektedir. Uygulama tamamen yasal ve güvenilir kaynaklardan kurulduğunda bile uygulama üzerinde bulunan sistemsel açıklıklar istismar edilebilmektedir. Yani her durumda  bilgisayarı dış dünyadaki risklere karşı savunmasız hale gelebilmektedir.

 

 

 

 

Güvenlik için Neler Yapılabilir?

 

Google Chrome Nasıl Güncellenir ? | WebDunya

 

Öncellikle güvenilmeyen ve bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamaları kesinlikle kullanmamalı hatta hiçbir şekilde cihaza indirilmemelidir.

 

Güvenilen uygulamalardakigüncellemeler “Aman ne olacak, güncelleme her zaman geliyor” denilerek bir kenara atılmamalıdır. Çünkü bu güncellemeler, uygulama sahipleri tarafından keşfedilen açıklıkların giderildiği ve uygulamanın geliştirildiği, güncel versiyonlarına taşımaktadır.

 

17 Nisan 2020‘de yayımlanan “Chrome” güncellemesi bir güvenlik güncellemesiydi ve bu güncelleme öncesinde var olan açıklık istismar edilebilir bir noktadaydı. Açıklıklıkların detaylarına dair bir açıklama yapılmasa da istismar edilip bilgisayarların ele geçirilmesi noktasında önemli bir risk oluşturmaktaydı. Kararlı sürüm olarak yayınlanan en son sürüm; Windows, Mac ve Linux için “81.0.4044.138”  versiyonu ile güncellendi. Kullanılan chrome uygulamasının sürümünü öğrenmek için chrome’da ayarlar kısmından mevcut versiyonunuzu kontrol edebilirsiniz.

 

Sonuç olarak uygulamaların güncelliği güvenlik ve fonksyonalite konularında büyük bir önem taşımaktadır.Nasıl ki kişi, kendi varlığını devam ettirmek için güncel kalmalı ve günceli bilmeli ise, uygulamalar da güncel kalmalıdır.

 

Güncel kalın, sağlıcakla kalın 😊.

 

Yazar: Emrah Kılıç