Windows 7 Kimler Kullanmaya Devam Edecek
Microsoft firması tarafından 22 Ekim 2009 tarihinde tanıtılan işletim sistemi Windows 7’nin verdiği 10 yıllık hizmet süresi 14 Ocak 2020 itibariyle sona ermişti. 10 yıllık süreçte Windows 7, milyonlarca kişinin tercihi olmuştur ve en çok kullanılan Windows işletim sistemleri içinde ikinci sırada yer almaktadır. Microsoft firmasının internet sitesinde Windows 7 için herhangi bir destek alınmayacağını şu şekilde belirtmiştir;

 

14 Ocak 2020 tarihinden itibaren, Windows 7 yüklü bilgisayarınız çalışmaya devam edecek ancak Microsoft artık şunları sunmayacaktır:

 

  • Sorunlarla ilgili teknik destek
  • Yazılım güncelleştirmeleri
  • Güvenlik güncelleştirmeleri veya düzeltmeleri

 

Ancak bu durum Windows 7 ürününün tamamen kullanılamaz hale gelmediğini, işletim sisteminin tüm özellikleri kullanılabilir olup tüm sorumlulukların tamamen kullanıcıya ait olduğunu ifade etmektedir. Bu durum savunmasız bir sistemin kullanılması anlamına gelirken siber saldırılar için açık bir hedef haline gelmektedir. Günümüzde Windows 7 işletim sisteminden vazgeçemeyen pek çok kullanıcı bulunmaktadır. Windows 7 ürününün ısrarla kullanılmasının nedenleri yeni PC’lerin piyasaya sürülmesinin yavaşlamış olması ve aynı zamanda diğer işletim sistemlerinin Windows 7’den yavaş olduğunu belirtmeleridir.